DAMY WAM SZKOŁĘ

I LO im. Jędrzeja Śniadeckiego jest szkołą przyjazną i zawsze otwartą dla gimnazjalistów i ósmoklasistów.

W wybranym przez Was terminie w pracowniach naszej szkoły specjalnie dla Was będą odbywać się zajęcia, prowadzone przez nauczycieli I LO. Dzięki temu będziecie mogli nas poznać, zobaczyć, jak uczymy – sprawdzić, dlaczego I LO od kilku już lat osiąga najlepsze wyniki maturalne w powiecie i zajmuje 25 miejsce w województwie łódzkim w rankingu "Perspektyw".

OFERTA EDUKACYJNA

Zakochać się w Paryżu

zajęcia mają na celu przybliżyć piękno języka francuskiego, pokazać, że nie jest on wcale taki trudny. Mogą przekonać niezdecydowanych, upewnić chętnych – na pewno pomogą w wyborze drugiego języka w liceum.

Wiem, co jem – wykrywanie związków organicznych w produktach spożywczych

zajęcia z biologii dla tych, którzy myślą o wyborze klasy biologiczno-chemicznej, a w przyszłości o studiach medycznych. Na warsztatach można będzie dowiedzieć się o rodzajach związków występujących w pożywieniu, nauczyć się wykrywania tłuszczu i białka w różnych produktach. Od tych warsztatów mikroskop przestanie być tajemnicą.

Dlaczego słodzimy truskawki, dlaczego solimy ogórki? – proces plazmolizy

zajęcia z biologii dla tych, którzy myślą o wyborze klasy z rozszerzonym programem biologii. W czasie tych zajęć będzie można dokonać obserwacji mikroskopowych liścia spichrzowego cebuli oraz udoskonalić umiejętność przygotowania preparatów mikroskopowych. Zostanie omówiona istota osmozy oraz przeprowadzona plazmoliza i deplazmoiza.

Jak ratować życie

zajęcia pokazowe z udzielania pierwszej pomocy. Są ważne dla wszystkich – każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy pierwsza pomoc realnie zwiększa szansę na uratowanie komuś życia. Są ciekawe dla tych, którzy myślą o zawodzie lekarza. Są przydatne – zajęcia przeprowadzone są na nowoczesnym sprzęcie, który jest do dyspozycji w pracowni I LO. Na tym sprzęcie uczniowie I LO pracują w ramach lekcji edukacji dla bezpieczeństwa.

Przedsiębiorczość przed świętami

zajęcia z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, które pomogą rozpoznać techniki używane przez handlowców i specjalistów od reklamy. Podczas warsztatów odkryte zostaną tajemnice marketingowe – dlaczego tak, a nie inaczej ułożone są produkty na półkach i czemu to służy. Dzięki tym zajęciom każdy idący na przedświąteczne zakupy będzie umiał kupić mądrzej i taniej.

Zajęcia mogą odbyć się w I LO, ale chętnie skorzystamy z zaproszenia do Państwa placówki. Prosimy również o wybór dotyczący długości warsztatów (1 bądź 2 godziny lekcyjne).

"Gdy słowa znaczą coś więcej niż znaczą" – świat zaklęty w związkach frazeologicznych

zajęcia z języka polskiego, na których można przypomnieć sobie, czym są związki frazeologiczne, nauczyć się rozpoznawać błędy popełniane podczas ich użycia oraz poznać sposoby wykorzystywania frazeologizmów w języku reklamy. Ta lekcja to również wprowadzenie do świata współczesnej poezji lingwistycznej. Wiedza zdobyta na warsztatach przyda się zawsze – na egzaminie ósmoklasisty i maturalnym, na lekcjach polskiego w klasie matematycznej, biologicznej czy humanistycznej i, co najważniejsze, w codziennym życiu.

Dlaczego filip wyskakuje z konopi?

zajęcia z języka polskiego, które mają pomóc w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty – oprócz przypomnienia wiadomości o związkach frazeologicznych, uczestnicy dowiedzą się, jakie są źródła frazeologizmów, odkryją możliwości wykorzystania ich w przysłowiach i nagłówkach prasowych. Zajęcia prowadzone w formie warsztatów z aktywnym udziałem uczniów.

Słowem i barwą malowane – rozważania o poezji i jej związkach z malarstwem

propozycja zajęć z nowej podstawy programowej kształcenia literackiego i kulturowego, których celem jest pokazanie wzajemnego przenikania – podobieństw i odmienności różnych tworzyw: językowego i plastycznego. Warsztaty można przeprowadzić w odniesieniu do różnych motywów np: dzieci, małżeństwo, kobieta, miłość, czas...

Konstrukcje geometryczne z Geogebrą

zajęcia z matematyki wyjaśniające w przejrzysty sposób pojęcie symetralnej odcinka, dwusiecznej kąta oraz okręgu opisanego na trójkącie i okręgu wpisanego w trójkąt. Wiedza potrzebna zawsze – na lekcjach matematyki w szkole podstawowej i średniej, na egzaminie po klasie ósmej i maturalnym. Szczególnie zainteresowani będą tymi warsztatami ci, którzy myślą o klasie z poszerzonym programem matematyki i studiach na politechnice.

Spotkanie z Platonem, czyli dlaczego jest tylko 5 wielościanów foremnych

zajęcia z matematyki rozwijające wyobraźnię przestrzenną, przeznaczone dla wszystkich uczniów, ale szczególnie dla tych, którzy myślą o wyborze klasy z poszerzonym programem matematyki.

Proponowane przez nauczycieli I LO warsztaty mogą być realizowane w odpowiednich dla Państwa terminach i w wybranym przez Państwo zakresie godzin. Prosimy o wybór zajęć najbardziej odpowiednich dla uczniów i kontakt przez adres mailowy szkoły

Informacja zostanie przekazana nauczycielowi prowadzącemu warsztaty i już indywidualnie będą mogli Państwo ustalić szczegóły zajęć.