Szkolne Koło Teatralne w I Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach działa od 2006 roku. Opiekunami koła są nauczyciele: p. Aleksandra Kaczmarek i p. Tomasz Kozioł. Naszym pierwszym dużym przedsięwzięciem była inscenizacja w języku angielskim jednego z największych dramatów Szekspira- ,,Romea i Julii”.

Od 2012 roku bierzemy udział w cyklicznym konkursie ,, Wiele hałasu o… Szekspira”. Pod okiem naszych opiekunów przygotowaliśmy sceny z ,,Otella”, ,,Kupca weneckiego”, a także ,,Króla Leara”. Nasze inscenizacje spotkały się z uznaniem jury, które nagrodziło nas w kolejnych latach I i II miejscem.

Sukces w konkursie zainspirował nas do pracy nad całą sztuką Szekspira- ,,Otello”. Po wielu miesiącach prób oraz przygotowywania scenografii, kostiumów i rekwizytów wystawiliśmy spektakl na deskach Młodzieżowego Domu Kultury.

Graliśmy dla naszych szkolnych kolegów, przyjaciół oraz rodzin. Zostaliśmy także zaproszeni przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Występowaliśmy gościnnie w Zespole Szkół nr 2. Wszędzie nasze występy spotykały się z ciepłym przyjęciem, a nawet uznaniem.

W 2013 włączyliśmy się w obchody Roku Tuwima i na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowaliśmy spektakl słowno- muzyczny ,, Jesienny pan Tuwim”.

Z okazji Dnia Nauczyciela w … roku przygotowaliśmy fragment powieści W. Gombrowicza ,,Ferdydurke”. Słynna lekcja języka polskiego pozwoliła nam z dystansem spojrzeć nie tylko na nauczycieli, ale i nas samych.

W roku szkolnym 2015/2016 pracowaliśmy nad lżejszym repertuarem, zgłębiając jednocześnie tajniki przewrotnej kobiecej natury. Efektem naszej pracy jest spektakl złożony z dwóch jednoaktówek Antoniego Czechowa: ,,Oświadczyny” i ,,Niedźwiedź”.